Lęk i panika wkrada się do naszych mediów. Pojawił się wirus, który może zgładzić cywilizację. Czy jest to prawdopodobne? Oczywiście. Wszystko jest prawdopodobne.

Ustalmy najpierw jakieś założenia wejściowe. Ewolucja jest powszechnie akceptowana w świecie nauki. Nie ma sensu wyzywać kreacjonistów na pojedynek. Niech będzie ewolucja.

Ciągła zmiana organizmów wykształtowała człowieka, małpę, psa i każdy inny organizm. Wirusy i bakterie też się zmieniają. Celem nawet tak prostych organizmów jest przetrwać za wszelką cenę.

Spójrzmy na ludzkość. Wygrywamy za każdym razem z epidemiami. Co roczna impreza medialna z nową chorobą przykuwa uwagę i budzi w sercu trwogę. Jednak po zimie przychodzi wiosna. Trawa się zieleni a buty brudzi rozmokła pełna życia ziemia.

Czy kolejna wygrana z epidemią krowiej, wilczej czy kaczej grypy może być fundamentem założenia, że zawsze ludzkość wygra z epidemią?

Umysł lubi spłaszczyć mój świat założeniami, że rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły nigdy nie zaistnieją właśnie dlatego, że nigdy się nie wydarzyły.

Gdzieś w środku jest przekonanie, że nigdy nie złamię ręki bo nigdy jej nie złamałem. Nigdy nie umrę bo nigdy nie umarłem. Nigdy nie będę ofiarą epidemii bo nigdy nie byłem.

Prawda, że logika nakazuje mi wierzyć, że może być zupełnie inaczej.

Czy ten rok może być ostatnim rokiem europy? Czy ziemia jest płaska i stoi na czterech żółwiach? Czy stoimy dzień przed wielką epidemią?

Nie wiem. Prawdę mówiąc nikt nie wie. Może poznamy te odpowiedzi za rok.

Nie panikujmy. Ograniczanie ryzyka jest sensowne w przeciwieństwie do paniki. Nie polecę do Chin czy Włoch na wycieczkę w przyszłym miesiącu. Nie będę też biegał z siatką na motyle szukając na ulicach Białegostoku ludzi z katarem.

Spokojnie wrzucę nasiona do ziemi i podleję wodą. Posprzątam ogród i przytnę winorośl. Nawet jeżeli świat ma się skończyć niech pomidory rosną.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s